+38 (044) 338-6000

Обстеження

Обстеження будівель та споруд

З плином часу будь-яка будівля занепадає, втрачаючи свої первісні якісні характеристики. Тому, щоб уникнути можливих негативних наслідків і попередити руйнування, проводиться процедура технічного обстеження. Її метою є своєчасне виявлення можливих дефектів і пошкоджень, отриманих в ході експлуатації. Для цього залучаються тільки вузькопрофільні фахівці, так як особи, некомпетентні в цьому питанні, не зможуть провести комплексне обстеження на достатньому рівні.

Проведення експертизи загального будівельно-технічного стану будівлі - процедура відповідальна.

У Києві та регіонах України її виконання доручається тільки перевіреним організаціям, що мають сертифікати державного зразка. Порядок проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва затверджений постановою Кабінету Міністрів України, а також регулюється законом "Про регулювання містобудівної діяльності", № 3030-VI від 17.02.2011 р Також ДСТУ-Н Б В.1.2.-18: 2016 і ін.

Цілі і завдання робіт - скласти чітку картину дійсної несучої здатності будівлі, оцінити ступінь зношеності елементів і ризики, пов'язані з її подальшою експлуатацією. Згодом розробляються рекомендації з технологічного проектування і організації дій, спрямованих на усунення виявлених дефектів. Зробити це можливо лише на підставі перевіреної інформації.

ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ З ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД

Організація даного процесу регулюється існуючими Правилами обстеження і моніторингу технічного стану будівель, де чітко прописані причини і умови їх проведення.

Перераховуються наступні види робіт:

Періодичний моніторинг - проводиться регулярно, відповідно до загальних нормативних вимог.

Профілактичний - з метою своєчасного виявлення пошкоджень і попередження їх утворення.

Добровільне обстеження - ініціюється власником.

Коли виникає необхідність в оцінці рівня безпеки експлуатації будівлі для подальшого перепланування, зміни або посилення несучих конструкцій, а також реставрації, виконання робіт проводиться в строго визначеній послідовності, з дотриманням всіх встановлених ДБНів. У компетенції комісії - проведення візуального огляду, за підсумками якого в подальшому складається експертний висновок.

КАТЕГОРІЇ СКЛАДНОСТІ ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ

Залежно від складності, обстеження мають різні категорії. Виходячи зі складу робіт, що проводяться, вони поділяються на три рівні:

1 уровень

Візуальне обстеження. Включає в себе ознайомлення з технічною документацією, огляд і фотофіксацію виявлених дефектів.

2 уровень

Передбачає інструментальне вивчення параметрів: оцінка міцності матеріалів шляхом фізичного, хімічного впливу; визначення складу матеріалів несучих конструкцій тощо. Надалі проведення перевірочних розрахунків буде базуватися на матеріалах, отриманих даними шляхом.

3 уровень

Детальне інструментальне дослідження об'єкта. Проводиться технічний огляд основних конструкцій будівлі, після чого розробляються загальні рекомендації для проведення ремонтних робіт, складається карта і відомість виявлених дефектів.

Ступінь відповідальності залежить також від технічної класифікації споруди:

— об'єкт капітального будівництва, призначений для звичайного користування;
— технічно складні або небезпечні будови, які використовуються в атомній енергетиці.

ТИПИ ОБСТЕЖЕННЯ

Правилами обстеження несучих технічних конструкцій встановлюються нормативи перевірок, відповідно до яких розроблені основні типи проведених робіт.

1. На підготовчому етапі проводиться вивчення всієї технічної документації, розробляється програма дослідних робіт.

2. Візуальне обстеження має на меті отримати загальне уявлення про стан об'єкта. Фахівці фіксують деформації, тріщини, інші порушення цілісності будівлі.

3. Якщо попередніх досліджень виявилося недостатньо для складання повної картини, проводиться детальне обстеження із застосуванням інструментальних замірів. При цьому визначається відхилення несучих конструкцій від горизонталі і вертикалі, стан зварних швів, встановлюється ступінь біологічного пошкодження, розтріскування і ін.

4. Обстеження інженерних систем має на меті виявити неполадки в роботі, пов'язані з порушенням їх цілісності, виникненням пошкоджень.

5. Зниження теплотехнічних показників вимагає окремої перевірки огороджувальних конструкцій будівлі. При цьому на допомогу експертам приходить тепловізійна зйомка.

Крім зазначених типів, проводиться тестування на предмет загального рівня шумоізоляції, а при необхідності - геодезичні дослідження грунту. На підставі зібраних даних складається висновок технічної експертизи, в комплексі оцінює рівень експлуатаційної безпеки об'єкта.

КОЛИ ПОТРІБНЕ ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЛІ

Дана процедура проводиться для встановлення дійсного стану нерухомості, а також перед початком ремонту, реконструкції. Перше ТО необхідно через два роки після здачі об'єкта, далі - один раз на десятиліття. Якщо будова відноситься до категорії унікальних, моніторинг необхідний постійно.

ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ БУДІВЛІ

Обстеження технічного стану проводиться для того, щоб своєчасно виявити небезпечні порушення цілісності будівлі. Експертна комісія дає точне визначення дійсного технічного стану будівельних конструкцій. Якщо потрібно провести докорінне перепланування, що зачіпає залізобетонні несучі перекриття будівлі, проводиться інженерно-технічна діагностика їх поточного стану.

Обстеження несучих конструкцій будівель необхідне при негативному впливі людини або природних факторів на несучі опори. Оцінка проводиться методом проведення загальних тестувань його будівельних характеристик. Паралельно проводиться діагностика огороджувальних конструкцій - перегородок, зовнішніх захисних покриттів, внутрішніх стін і ін.

З метою моніторингу загального стану, своєчасного виявлення загрози цілісності власник зацікавлений проводити своєчасний контроль технічного стану об'єкта. Методами можуть бути всілякі тестування, лабораторні випробування, технічний огляд основних конструкцій тощо.

 

Важливим моментом є виявлення дефектів несучих стін будівлі. Їх своєчасне усунення допоможе уникнути виникнення аварійних ситуацій, передчасного руйнування.

Обстеження покрівлі та даху допоможе виявити корозійні пошкодження матеріалів, виправити можливі конструкційні помилки.

Для виявлення негативних факторів, що впливають на безпеку наземних конструкцій, проводиться обстеження фундаментів. Підставою для цього може послужити також початок будівельних робіт в безпосередній близькості від об'єкту.

Ретельне обстеження фасаду будівлі проводиться при реконструкційних роботах.

Щоб інженерні мережі і відповідне технічне обладнання працювали довго і безперебійно, необхідно своєчасно проводити обстеження систем внутрішніх і зовнішніх комунікацій будівлі. До них відносяться водо- і теплопостачання, вентиляція, освітлення, зв'язок та ін.

Для того щоб реконструювати об'єкт, усунути деформації або просто поглибити підвальне приміщення необхідно з'ясувати, в якому стані перебуває його основа, дізнатися все про її ґрунти.

Якісну інформацію можуть зібрати і проаналізувати тільки професіонали, які мають відповідну підготовку, сертифікати та великий практичний досвід.

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ
І ВИКОНАННЯ РОБІТ
З ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ

Порядок проведення регулюється законодавчими нормами. Відповідальність за правильне виконання вишукувальних процедур повністю лягає на експертну комісію. Правила проведення головною метою визначають виявлення пошкоджень будівлі, позначають їх види. 
Розрізняють три основних етапи:

1) огляд, збір загальних відомостей;
2) обробка даних;
3) складання попереднього висновку.

Методика і способи проведення ТО варіюються. Однак основні методи повинні повністю відповідати існуючим нормам.

ПРАВИЛА І ТЕРМІНИ

Правила, порядок проведення і терміни робіт встановлюються відповідними ДБН і ГОСТ. Перше ТО проводиться через 24 місяці після введення в експлуатацію. Термін дії висновку експертизи поширюється на наступні 10 років, після чого вимоги і нормативи зобов'язують повторення обстеження. Чинне зведення правил встановлює особливі норми контролю споруд, що функціонують в критичних умовах. Періодичність ТО - одне в 5 років.

ВАРТІСТЬ КОМПЛЕКСНОГО
ОБСТЕЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ

Визначення розрахунку вартості ТО будівлі залежить від:

— об'єму споруди;
— його ступеня відповідальності;
— масштабу майбутніх робіт.

Ціна роботи визначається часовими рамками, в які буде здійснюватися обстеження. На розцінки впливає, скільки буде потрібно залучити фахівців, обладнання та додаткових коштів. Докладні дані розрахунку вартості ТО за м² можна дізнатися, зв'язавшись з компанією-підрядником.

У комерційній пропозиції для виконавця робіт необхідно вказати максимально точні дані:

— ціль ТО;
— місце розташування об'єкта;
— площа;
—причини обстеження та ін.

БУДІВЕЛЬНА ЕКСПЕРТИЗА

Після складання замовником заяви на проведення експертизи стану будівлі, процес відбувається в кілька етапів:

— вивчення документації;
— вимір і тестування об'єкта із застосуванням різних методик;
— складання висновку за результатами будівельної експертизи.

ВИДАЧА ТЕХНІЧНОГО
ВИСНОВКУ ПРО СТАН БУДІВЛІ

Завершальна процедура ТО будівлі включає в себе висновок за результатами технічного звіту комісії. У нього входить систематизована інформація, зібрана в ході дослідницьких заходів. Технічний висновок і звіт є підставою для подальшого проведення будівельних, ремонтних або робіт по реконструкції на даному об'єкті.

Компанія КиївПроект виконує:

Візуальне обстеження будівель і споруд

Візуальне обстеження є одним з етапів робіт з обстеження будівель. Його проводять з метою попереднього аналізу технічного стану будівельних конструкцій, інженерного обладнання та мереж за зовнішніми ознаками, визначення необхідності в проведенні інструментального обстеження і уточнення програми робіт.

Зафіксовані пошкодження для різних типів будівельних конструкцій можуть дозволити виявити причини їх виникнення та бути достатніми для оцінки технічного стану конструкцій. Якщо при візуальному обстеженні виявлені дефекти і пошкодження, що знижують дані показники несучих конструкцій будівлі (споруди), то проводиться інструментальне обстеження.

Інструментальне обстеження будівель і споруд

Обстеження будівель інструментальними методами складається з декількох основних видів робіт:

  1. Обмірні роботи. Проводяться вимірювання фактичних розмірів і інших геометричних параметрів елементів будівельної конструкції. Визначається їх відповідність проекту. Уточнюються розміри прольотів, перетинів, відстані між важливими вузлами, перевіряється співвісність і вертикальність опорних елементів, висота приміщень тощо. Проводиться також вимір деформацій і прогинів несучих конструкцій, осідання фундаментів.
  2. Аналіз фізико-механічних властивостей матеріалів конструкції будівлі.

При проведенні цих робіт використовуються два методи:

  • неруйнівний метод (склерометри, молотком Шмідта, ультразвуковим тестером)
  • руйнівний, який передбачає відбір проб (кернів) з конструкцій і їх дослідження в спеціалізованій дослідницькій лабораторії компанії. Руйнівний спосіб застосовується для отримання найбільш точних показників фізико-механічних властивостей матеріалів конструкцій.
  1. Фіксація дефектів. Проводиться фотографування виявлених в процесі досліджень ушкоджень. Знімки потім прикладаються до технічного висновку. За виявленими дефектами і пошкодженнями складається дефектна відомість.
  2. Узагальнення результатів. Проводиться аналіз отриманих результатів, складання технічного висновку.
Замовити зворотній дзвінок